Home INFO Лекција за бонтон: Дали треба да се соблечат чевлите кога се оди...

Лекција за бонтон: Дали треба да се соблечат чевлите кога се оди на гости?

реклама:G Natural

Доаѓате на забава или вечера со пријателите во елегантен фустан и соодветни рафинирани чевли – а на домаќините им е поважен чистиот под отколку вашата модна ревија. Дали навистина треба да ги собуете чевлите ако домаќинот го побара тоа од вас?

Експертите за бонтон велат – ДА! Право на секој домаќин е да одлучи како другите ќе се однесуваат спрема неговиот паркет или килим. Ако сте дошле да поминете убава вечер со пријателите, не треба да ви пречи да ги собуете чевлите, односно удобното тапкање во чорапи или влечки.

Од друга страна, ако станува збор за вечера или некоја посвечена пригода, ретко кој ќе се чувствува пријатно во чорапи, а веројатно и домаќинот ќе направи сè за неговите гости да се чувствуваат добро. И, се разбира, ќе ви даде можност да блеснете во полн сјај – од глава до петици!

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------