Home СПОРТ Останато Македонија ќе дебитира во Златната лига против Турција, Чешка и Португалија

Македонија ќе дебитира во Златната лига против Турција, Чешка и Португалија

реклама:G Natural

Ждрепката не смести во групата Ц во првото учество на нашите одбојкари во квалитетното европско натпреварување.

Турција, Чешка и Португалија ќе бидат ривали на Македонија во дебитантското учество на нашите одбојкари во Златната европска лига.

Ждрепката не смести во групата Ц, а ривалите се сериозни, но не и непобедливи. Со Чешка имаме играно квалификации, а со Турците игравме на Европското првенство годинава во Словенија. Португалија ќе настапи на ЕП, но има многу солидна репрезентација.

Според правилата на Лигата, само победниците од трите групи и најдобрата второпласирана екипа ќе продолжат понатаму и ќе играат на фајнал-фор турнирот што ќе го организира Белгија на 20 и 21 јуни следната година.

Во другите две групи се Белгија, Словачка, Шпанија и Романија, кои ќе играат меѓу себе во групата А, и Холандија, Украина, Естонија и Белорусија како дел од групата Б.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------