Home INFO „Модерна“ ја повика ЕУ да побрза со потпишување на договорот за нивните...

„Модерна“ ја повика ЕУ да побрза со потпишување на договорот за нивните вакцини

реклама:G Natural

„Модерна“ ја повика Европската унија да побрза со потпишување на договорот за нивните вакцини. Компанијата, основана во 2010 година, вчера објави дека се покажа оти нејзината вакцина против ковид-19 е ефикасна кај 94,5 проценти од луѓето вакцинирани при клиничките испитувања, слично ефективноста од 90 проценти, е пријавена и од „pfizer“ и „biontech“ за нивната вакцина минатата недела.

„Модерна“ планира да аплицира за вакцината на американскиот пазар „во следните недели“, а САД, по регулаторните проверки и безбедносните потврди, може да имаат две одобрени вакцини и 60 милиони дози за итна дистрибуција во декември заедно со „Фајзер“.

Во меѓувреме, Модерна потпиша договори Со Канада, Јапонија, Израел, Катар, Велика Британија, не сметајќи ги 100-те милиони дози ветени на Соединетите држави на почетокот на август.

Доколку Европската агенција за лекови ја одобри вакцината пред крајот на годината и не биде потпишан договор, „првите испораки нема да ја вклучат Европа“,

Првите Американци ќе бидат вакцинирани пред нова година.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------