Home INFO Најчести грешки кои луѓето ги прават при ЗАГРЕВАЊЕ НА АВТОМОБИЛОТ ВО ЗИМА

Најчести грешки кои луѓето ги прават при ЗАГРЕВАЊЕ НА АВТОМОБИЛОТ ВО ЗИМА

реклама:G Natural

Помалку или повеќе, сите го правиме истото во зима – го пуштаме автомобилот да работи за да ги загрееме прозорците и внатрешноста. Но, експертите велат дека тоа го правиме сосема погрешно.

Ова се најчестите грешки што ги правиме.

Го оставате автомобилот да работи предолго

Експертите се согласуваат дека една од најголемите грешки што ја прават возачите е предолго загревање на автомобилот.

Современите мотори се дизајнирани да бидат ефикасни од самото движење. Моторот треба да се загрее само 30 секунди до една минута пред возење, дури и во најстудените зимски денови. Подолг временски период ризикува оштетување на моторот поради нецелосно согорување и разредување на маслото.

Агресивно забрзувате

Иако не треба да седите во вашиот автомобил 15 минути пред да тргнете, исто така не мора да брзате како да сте во франшизата Fast and Furious.

„Би избегнал агресивно забрзување или високи вртежи додека автомобилот не достигне нормална работна температура“, вели Хенк Тредвел, сопственик на Tire Care 101.

Лесното возење ќе биде исто толку ефективно за загревање, пишува BestLife.

Немате грејачи на седиштата

Ако една од основните причини поради која седите во автомобилот пред да возите е да ја загреете внатрешноста, експертите советуваат дека е многу поефикасно да набавите грејачи на седиштата. На тој начин многу побрзо ќе ја загреете внатрешноста.

Не оставајте го автомобилот да работи без надзор

Луѓето кои живеат во куќи често го палат автомобилот, го оставаат во мирување, а потоа се враќаат во куќата за да направат нешто друго додека автомобилот работи. Оваа навика дефинитивно треба да се избегнува.

Исто така, имајте на ум дека на многу места е незаконски да се остави автомобил што работи без надзор и дека тоа го зголемува ризикот од кражба.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------