Home INFO Најздравиот појадок: Оваа комбинација е најдобра за да го започнете денот

Најздравиот појадок: Оваа комбинација е најдобра за да го започнете денот

реклама:Велигден со Стаф

Научниците потврдија дека медот е многу ефикасен во лечење на многу болести, а во комбинација со цимет може да стане смртоносно оружје против вируси, висок холестерол и шеќер, како и други непријатели на нашето здравје.

Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет ги лечи скоро сите болести.

И најдобрата работа е што овие релативно ефтини состојки може да се купат во скоро сите продавници.

Оваа чудотворна комбинација има многу позитивни ефекти на организмот, а посебно е благотворна кога се конзумира наутро.

Еве зошто денот би требало да го почнете со комбинација на овие две супер намирници.

1. Помага во борбата против артритисот
Во голема шоља топла вода измешајте две лажици мед и една лажица цимет. Пијте два пати дневно, наутро и навечер. Редовната конзумација може да помогне против хроничен артритис.

2. Ги намалува болките во стомакот
Медот во комбинација со цимет ги намалува болките во стомакот. Редовно конзумирајте ја оваа комбинација за да го искорените чирот во стомакот.

3. Го подобрува имуниот систем
Секојдневното конзумирање на мед и цимет го зајакнува имунолошкиот систем и го штити организмот од бактерии и вируси.

4. Го спречува настанувањето на срцеви заболувања
Направете паста од мед и цимет. Намачкајте на парче леб наместо мармалад и редовно јадете за појадок. Ова ќе го намали високиот холестерол и спречува срцев удар.

5. Помага во губење на килограмите
Измешајте мед и цимет во чаша вода која врие. Пијте секое утро на празен стомак, половина час пред појадок. Со редовна употреба, прекумерната тежина брзо ќе ја снема.

6. Штити од грип
Шпанските лекари откриле дека медот содржи природни состојки кои ги уништуваат вирусите и штити од грип.

7. Го подобрува здивот
Измешајте една лажица мед и една лажица цимет и пијте секое утро. Оваа комбинација ќе ви помогне да ја задржите свежината во усната шуплина во текот на целиот ден.

8. Го намалува холестеролот
Измешајте две лажици мед и три лажици цимет во голем сад. Кога оваа мешавина ќе ја испиете, нивото на холестеролот ќе биде намален за 10% во рок од два часа.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------