Home INFO На денешен ден, пред 50 години, Атина Бојаџи го преплива Ламанш

На денешен ден, пред 50 години, Атина Бојаџи го преплива Ламанш

реклама:G Natural

Aтина Бојаџи, најславната македонска пливачка, на денешен ден во 1969 година го преплива каналот Ламанш.

Таа остана запаметена како една од првите жени во светот што го препливаа каналот.

Охрисдкиот делфин, како што ја нарекуваа Арина, патеката долга 50 километри ја препливала за 13 часа и 20 минути. Нејзиниот успех е овековечен во филмот “Исправи се, Делфина”.

Починала во Скопје na 28 декември 2010 година.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------