Home INFO Научниците откриле дека коронавирусот мутирал,низ Европа забрзано се шири нов сој

Научниците откриле дека коронавирусот мутирал,низ Европа забрзано се шири нов сој

реклама:G Natural

Верзијата на коронавирусот, која потекнува од шпански земјоделци, брзо се шири низ голем дел од Европа и сега од него се заболени најголем вброј во неколку земји и повеќе од 80 проценти во Велика Британија, пишува денеска Фајненшл тајмс.

Меѓународен тим на научници што го следат вирусот преку неговите генетски мутации го опишаа во истражувачкиот труд извонредното ширење на новата варијанта на вирусот наречена 20А.ЕУ1.

Нивната работа сугерира дека луѓето кои се враќаат од годишните одмори во Шпанија одиграле клучна улога во пренесувањето на вирусот низ цела Европа, прашувајќи се дали вториот бран што ја погоди Европа можеше да биде поблаг, контролите на аеродромите и другите транспортни јазли беа подобри и построги. .

Бидејќи секоја варијанта на вирусот има свој генетски потпис, може да се пронајде таму од каде што потекнува.

„Од ширењето на 20А.ЕУ1, се чини јасно дека превентивните мерки честопати не биле доволни за да се запре понатамошното пренесување на новите видови на вирусот ова лето“, рече Ема Хоџрофт, еволутивен генетичар на Универзитетот во Базел и главна авторка на студијата што сè уште не е објавена. .

Научните тимови во Швајцарија и Шпанија сега брзаат да го испитаат однесувањето на новиот сој на вирусот за да утврдат дали тој може да биде поубиствен или позаразен од другите видови.

Ходкрофт истакна дека нема докази дека брзото ширење на овој вид се должи на мутацијата која што го зголемува пренесувањето или влијае на клиничкиот исход. Сепак, таа истакна дека 20A.EU1 е различен од која било верзија на вирусот Сарс-Ков-2 со кој се сретнала порано.

„Не видов никаква варијанта со таква динамика сè додека не ги погледнав геномските низи на коронавирусот во Европа“, рече таа.

Екипите специјално работат со лаборатории за вирусологија за да утврдат дали 20А.ЕУ1 носи одредена мутација на протеинот што вирусот го користи за да влезе во човечките клетки, што може да го промени неговото однесување.

Сите вируси развиваат мутации – промени во генетскиот код – кои можат да се групираат во нови варијанти и соеви. Идентификувана е друга мутација на Сарс-Ков-2, наречена Д614Г, за која се верува дека го прави вирусот позаразен.

Џозеф Фаувер, генетски епидемиолог од универзитетот Јеил, кој не учествувал во студијата, рече:

„Потребни ни се повеќе вакви студии за да најдеме мутации што се искачија со голема фреквенција кај популацијата, а потоа и инженеринг за да видиме дали тие го прават вирусот попренослив“.

Новата варијанта на вирусот, кој има шест препознатливи генетски мутации, се појавил меѓу земјоделските работници во североисточна Шпанија во јуни и брзо се проширил на локалното население, се вели во студијата.

Тања Стадлер, професор по еволуција на Универзитетот за технологија, наука и менаџмент (ЕТХ) во Цирих, која била дел од проектот, рече дека анализата на примероците од вируси земени од цела Европа во последните неколку недели покажале дека тие потекнуваат од истата варијанта.

„Можеме да видиме дека вирусот е увезен во неколку земји неколку пати, и многу од тие влезови се прошириле на населението“, рече проф. Штадлер.

Ињаки Комас, раководител на конзорциумот SeqCovid-Spain, кој го проучува вирусот и е коавтор на студијата, додаде:

„Една варијанта, потпомогната од првичниот настан за супер-експанзија, може брзо да стане широко распространета.

Истражувачите заклучиле дека „ризичното однесување“ на туристите во Шпанија, како што се игнорирање на упатствата за социјално растојание, помогнало во ширењето на оваа нова варијанта на вирусот.

Истражувањата покажале дека новата варијанта на вирусот опфаќа осум од 10 случаи на инфекција во Велика Британија, 80 проценти од случаите во Шпанија, 60 проценти во Ирска и до 40 проценти во Швајцарија и Франција.

Заклучувањата во текот на пролетта помогнале да се стави под контрола првичниот бран на коронавирусната инфекција. Но, вирусот се шири брзо низ цела Европа во последните неколку недели, принудувајќи ги националните лидери да воведат нови ограничувања.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------