Home INFO Не ја пропуштајте спектакуларната „Супермесечина“

Не ја пропуштајте спектакуларната „Супермесечина“

реклама:Лето во Банско

Вечерва не го пропуштајте погледот накај месечината и проследете ја во полн сјај.

Повторно ќе имаме ретка прилика да се восхитуваме на моментот кога Месечината е најблизу до Земјата.

Кога Месечината е во таа позиција, изгледа посветла и поголема од стандардната полна месечина а се појавува на секои 29,5 дена кога Месечината е целосно осветлена од сончевите зраци.

Од она што може да се заклучи а го велат и експертите е дека 2023 година е навистина посебна во однос на небесните феномени, а особено денес, Супермесечината ќе биде уште „поспектакуларна“.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------