Home INFO Не ги држете смартфоните во џеб!

Не ги држете смартфоните во џеб!

реклама:G Natural

Сопствениците на паметни телефони би требало добро да размислат пред да го стават мобилниот уред во својот џеб, предупреди германското здружение на потрошувачи.

Причина за ваквото предупредување е тоа што литиум-јонските батерии што ги користат поголемиот број смартфони, се чувствителни на топлина и секоја темпертаура повисока од 35 степени Целзиусови, зналително го скратува нивниот век на траење.

Смартфоните всушност се ладат со помош на циркулација на воздухот, потсетува здружението.

Истата препорака важи и за лап топите, кои можат да се прегреат во недостиг на свеж воздух, па затоа не е паметно кога работиме на нив да ги држиме в скут.

Здружението препорачува дека сите уреди со литиум-јонски батерии треба да се чуваат што подалеку од радијаторите и од другите извори на топлина.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------