Home INFO Неговото срце ја загуби битката: Почина музичката легенда Кичо Слабинац

Неговото срце ја загуби битката: Почина музичката легенда Кичо Слабинац

реклама:G Natural

По компликации со срцето, на 76 годишна возраст, денес почина еден од најпознатите пејачи од екс Југославија, Крунослав Кичо Слабинац.

Кичо е роден во 1944 година во Осиек, а со својата професија се прослав во регионот 1970-тите.

Како пејач, композитор, гитарист и аранжер, тој постигна голем успех низ цела Југославија.

Тој е познат како пејач на популарната музика, но и на славонската народна музика.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------