Home INFO Ново истражување вели: Патувањето дефинитивно не прави посреќни

Ново истражување вели: Патувањето дефинитивно не прави посреќни

реклама:G Natural

Патувањето не е само бегство од секојдневието, туку е и врата на среќата.

Истражувањето на 17.000 луѓе од 17 земји покажува дека патувањето е повозбудливо од бракот или од раѓањето бебе. Дури 70 отсто од испитаниците признаваат дека трошењето пари на патување ги прави посреќни од какви било материјални добра.

Дури 94 отсто од луѓето што се впуштаат во авантура се враќаат со зголемено ниво на енергија. Компаниите го препознаа ова, сфаќајќи дека одморот е клучот за оптимална продуктивност. Нашата самодоверба се зголемува, односите стануваат полесни, стравовите се намалуваат и стануваме посреќни.

Затоа, ако некој некогаш ви каже дека премногу патувате, само кажете му дека работите на вашата благосостојба.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------