Home ШОУ БИЗз Extra Exclusive Ова се најдобрите на „Златните глобуси“ (видео)

Ова се најдобрите на „Златните глобуси“ (видео)

реклама:Лето во Банско

Во неделата вечер во Лос Анџелес се случи доделувањето на „Златните глобуси“ на кои триумфираа филмовите „Опенхајмер“ и „Сиромашните работи“.

Златен глобус за најдобар филм на годината во жанрот комедија или мјузикл го освои филмот „Poor Things“, додека во категоријата драма ова признание го освои „Опенхајмер“.

Ема Стоун ја доби наградата за најдобра актерка во комедија или музички жанр за улогата во филмот „Poor Things“, а Златен глобус за најдобар актер во истата категорија му припадна на Пол Џамати за улогата во филмот „”The Holdovers”“.

Килијан Марфи доби Златен глобус за најдобар актер во драма за улогата во филмот „Опенхајмер“, а Лили Гладстон беше прогласена за најдобра актерка во драма оваа година за улогата во филмот „Killers Of The Flower Moon“.

„Опенхајмер“ дефинитивно е шампион на вечерта, со оглед на тоа што Златниот глобус за најдобар режисер на годината му припадна на Кристофер Нолан поради ова достигнување.

Филмот „Барби“ го освои Златниот глобус за филм со најголема заработка во 2023 година, што е нова категорија на оваа престижна награда. „Барби“ заработи 1,33 милијарди евра од продажбата на билети за кино ширум светот.

Златен глобус за најдобра телевизиска серија на годината во драмски жанр го освои серијата “Succession”, а во комедија или музички жанр “The Bear„ .

Останатите добитници се:

Најдобра споредна женска улога: Двејн Џој Рендолф во „The Holdovers“
Најдобра споредна машка улога: Роберт Дауни Џуниор во „Опенхајмер“
Најдобра музика за филм: Били Ајлиш и Финиос О’Конел за филмот “Барби” и песната “What Was I Made For?”
Најдобра актерка во телевизиска серија: Сара Снук во серијата „Succession“
Најдобар актер во телевизиска серија: Киран Калкин во „Succession“
Најдобра актерка во мјузикл или хумористична телевизиска серија: Ajo Edebiri во “The Bear”
Најдобра актерка во мјузикл или комедија телевизиска серија: Џереми Ален Вајт во “The Bear”
Најдобра актерка во споредна улога во телевизиска серија: Елизабет Дебицки во „The Crown“
Најдобар актер во споредна улога во телевизиска серија: Метју Мекфадиен во „Succession“

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------