Home INFO Овој авантурист на необичен начин го прелета светот (видео)

Овој авантурист на необичен начин го прелета светот (видео)

реклама:G Natural

Жирокоптер е летало кое е еден вид комбинација од авион и хеликоптер. Кабината на ова мало летало е отворена а лебди со помош на ротирачко крило – ротор.

Британскиот авантурист Џејмс Кечел (37) е првиот човек кој го обиколил светот со ова мало летало.
Тој успеал да прелета дури 24.000 наутички милји.

Кечел од Велика Британија полетал во март, ги преминал Европа, Русија и пристигнал во САД преку Канада.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------