Home INFO Поради Елон Маск ќе се делат 93 милијарди долари

Поради Елон Маск ќе се делат 93 милијарди долари

реклама:Лето во Банско

Сергеј Брин, коосновачот на „Гугл“, на почетокот од годинава поднел барање за развод од сопруата Никол Шанахан.

Сергеј е еден од десетте најбогати луѓе на планетава, а според „Волстрит журнал“, причина за разводот е кратката романса која Никол ја имала со Илон Маск.

Маск и Сергеј се долгогодишни пријатели, а како што пренесуваат странските медиуми, Маск честопати и преспивал во неговиот дом.

Наводно, прељубата се случила на престижниот саем за уметност Арт Базел во Мајами. „Волстрит журнал“ пишува дека Брин и Шанахан во тоа време живееле заедно, но повеќе не биле во врска.

Нивната врска наводно се влошила поради пандемијата на коронавирусот и несогласувањата околу воспитувањето на нивната тригодишна ќерка.

Милијардерот сеуште не ја открива причината за развод,единствено изјавил дека станува збор за „непомирливи разлики“.

По веста за разводот, и посочувањето на Маск како виновник за истиот, основачот на Теска ги негираше овие гласини, а на Твитер напиѓа дека тој и Брин се сеуште пријатели, дури и „синоќа биле заедно на забава“.

„Никол ја видов двапати во три години и во тие два наврати околу нас имаше многу луѓе. Ништо романтично не се случи“, напишал Маск.

Сергеј Брин е седмиот најбогат човек во светот, а неговото богатство се проценува на 93 милијарди долари, па овој развод ќе биде еден од најскапите во историјата на Силиконската долина.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------