Home INFO Правете го ова на две недели и имајте совршено чисто лице

Правете го ова на две недели и имајте совршено чисто лице

реклама:Велигден со Стаф

Кожата на лицето речиси невозможно е совршено да се исчисти со препаратите за чистење и миење.

Но затоа постои парењето на лице, прастара метода на нега на која речиси потполно заборавивме.

Парењето на лицето, и покрај технологиите и препаратите, дефинитивно се задржа како многу важна метода на нега, а ја користеле уште и старите Римјани.

Предностите се бројни – отвора пори, ги отстранува мртвите ќелии, помага против акни и проблематичен тен и ја поправа циркулацијата.

Затоа, најмалку на две недели, исчистете го лицето со парење и тоа на следниов начин:

– Лицето прво исчистете го од нечистотијата и шминката на вообичаен начин.

– Извриена вода истурете во поголем сад и над неа наднесете го лицето (секако не преблиску за да не се попарите)

– Преку главата ставете поголем пешкир.

– Останете така неколку минути.

– Ако сакате можете водата да ја “зачините“ со некој чај за смирување, како што е на пример камилица.

– Потоа измијте се добро со обична ладна вода и нанесете крема.

Доколку боледувате од болести на кожа кои предизвикуваат црвенило, ако кожата ви е склона кон црвенило или имате почувствителни капилари, немојте да применувате парење на лицето.

Исто така, ако при парењето почувствувате каква и да е непријатност, веднаш сопрете ја постапката.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------