Home INFO Превкусно: Рецепт за најевтиниот чоко колач

Превкусно: Рецепт за најевтиниот чоко колач

реклама:G Natural

Состојки:

Шолја вода,

половина шолја масло,

шолја шеќер,

2 шолји брашно,

2 лажици џем по избор,

2 јаболка,

прашок за печиво,

3-4 лажици какао прав,

50g темно чоколадо.

Подготовка:

Излупете ги јаболката и изрендајте ги. Сите состојки освен чоколадото добро измешајте ги, па додадете ги јаболката во смесата. Промешајте неколку минути, па потоа мешавината истурете ја во тава подмачката со масло и посипана со брашно Печете 40 минути на 180 степени. Жешкиот колач прелијте го со глазура од растопено чоколадо. По желба, послужете со сладок зачин или сезонско овошје

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------