Home INFO Првите 500 долари, Елон Маск ги заработил на 12 години! Неверојатни детали...

Првите 500 долари, Елон Маск ги заработил на 12 години! Неверојатни детали од животот на милијардерот

реклама:G Natural

Еден од најбогатите луѓе на планетата, Елон Маск, е познат во јавноста по својата работа, но и по контроверзниот приватен живот.

Нема кој не е фасциниран од работата на Елон Маск и неговото богатство.

Тој е претприемач на ракета, основач на корпорации, неуморен продавач. Тој е ко-основач на Tesla Motors, PayPal и SolarCity и основач на SpaceX.

Елон Маск, најбогатиот човек на планетата разви една единствена визија и немилосрдна работна етика – работи до 100 часа неделно.

Ви откриваме некои факти за Елон кој веројатно не сте ги знаеле:

Кога Елон бил мало дете, тој знаел да се занесе и да гледа во далечината, додека други луѓе зборуваат со него, па поради ова мислеле дека е глув. Неговата мајка, Меј, вели дека тој само влегува во неговиот мозок.

Таткото на Маск веројатно е најтемниот аспект на неговиот живот. Маск одбива детално да зборува за неговиот татко.

Тој продал видео игра во далечната 1984 година, кога имал само 12 години. Играта се викаше Blastar, а за неа добил 500 американски долари кога го објави изворниот код во јужноафриканскиот магазин PC и Office Technology.

Елон заминал во Канада за да избегне да служи во војска.

Тој за малце ќе му ја продадеше Тесла на Google.

Елон се појавува во The Simpsons и The Big Bang Theory.

Тој води училиште наречено Ad Astra. Според училишните извештаи, децата честопати работат во тимови и учат наука, математика и инженерство. Неговите деца одат во неговото училиште исто така.

Неговите вработени работат 24 часа на ден. Елон е жесток лидер. Кога има рок на проект, како што е најавата за прототипот на Tesla Model S, две смени на вработените работат 24 часа на ден. А често знае и да се развика.

Дел од вработените, особено бившите вработени го сметаат за суров работодавец кој немал обзир кон користење на слободни денови, дури ни кога им се раѓало ново дете.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------