Home INFO Првото велигденско јајце е најважно – ова се прави со првото јајце...

Првото велигденско јајце е најважно – ова се прави со првото јајце од лани

реклама:Лето во Банско

На Велики четврток се фарбаат велигденските јајца, а главното прашање кое се поставува е што се прави со првото јајце од минатата година кое домаќинките го чуваат.

Првото јајце се чува додека не се офарба ново прво јајце, и важи за чувар на куќата.

Старото јајце се фрла во река за да го однесе сето зло од дома.

Ако нема река во близина се фрла што подалеку од домот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------