Home INFO Птицата е слободна: Елон Маск вложи 44 милијарди долари за да го...

Птицата е слободна: Елон Маск вложи 44 милијарди долари за да го “спаси човештвото”!? (видео)

реклама:Лето во Банско

Еден од најбогатите луѓе на планетата, Елон Маск, го финишираше превземањето на социјалната мрежа „Твитер“ вредно вртоглави 44 милијарди долари.

Веднаш по превземањето, Маск отпушти голем дел од дотогашниот менаџерски тим на Твитер, вклучувајки го и шефот Параг Аргавал.

„Птицата е слободна“, твитна Маск.

– Многумина ме прашуваат зошто го купив Твитер? Знаев дека ќе биде тешко, не го сторив тоа за пари, туку да му помогнам на човештвото кое го сакам. – открива Маск.

Уште на почетокот, кога најави дека ќе ја купи познатата социјална мрежа, Елон откри дека има за цел да ја ослободи платформата од спам сметки и да ја зачува како место за слободен говор.

По финиширањето на купопродажбата, Елон Маск е забележан како влегува во просториите на Твитер, со лавабо во рацете.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------