Home INFO Разводот со Џеф Безос ја направи една од најбогатите жени на планетата...

Разводот со Џеф Безос ја направи една од најбогатите жени на планетата (Видео)

реклама:G Natural

Топ тема во светските медиуми беше разводот на основачот на “Амазон”, Џеф Безос и неговата сопруга Мекензи.

Најбогатиот човек во светот, Безос е роден во Мексико во 1964 година. Неговата мајка кога го родила била тинејџерка а таткото рано го напуштил семејството.

Џеф бил талентирано дете и стипендист на универзитетот Принстон каде дипломирал информатика и електротехника.

Со сопругата Мекензи работеле заедно во Њујорк. По шест месечна врска се венчале и имаат четири деца.

По бракоразводната парница, Мекензи во корист на Џеф се откажала од своите удели во Washington Post и Blue Origin, но и покрај ова, делот од Амазон кој сеуште го поседува, ја прави една од најбогатите жени на планетава.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------