Home INFO Рецепт за пилешка салата, задолжителна на новогодишната трпеза

Рецепт за пилешка салата, задолжителна на новогодишната трпеза

реклама:G Natural

Вкусна салата која брзо се подготвува …

Потребно е:

1 4 парчиња пилешки гради
3 големи компири, сварени и исечкани на мали коцки
3 големи моркови, сварени и исечкани на мали коцки
6 големи кисели краставички, исечкани на коцки
2 сварени јајца, исечкани на коцки
250 мл кисела павлака
1 тегла мајонез
1 лажица сенф
сол, бибер

Подготовка:

– Пилешкото месо откако ќе се свари и олади, раздвојувајте го на поситни парчиња со раце.

– Во длабок сад ставете го месото и останатите состојки. Ставете мајонез и сенф, зачинете и измешајте.

– Оваа салата се јаде ладна и најубаво е отстои во фрижидер неколку часа пред да ја послужите.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------