Home INFO Рецепт за вкусни велешки пишии

Рецепт за вкусни велешки пишии

Фото: Хит Кујна
реклама:G Natural

Состојки:

500 гр брашно

1коцка квасец

3 дл вода

1 /2 лажичка шеќер

1 лажичка сол

Подготовка:

Квасецот го потопуваме со млаката вода и шеќерот и го оставаме десетина минути да надојде.

Од останатите состојки и надојдениот квасец замесуваме тесто и го оставаме да одмори и да нарасне околу 45 минути.

Од готовото тесто откинуваме парче, го офоруваме со намрсени раце и ставаме да се пржи во преходно загреан зејтин.

Постапката се повторува со останатото тесто.

Готовите пишии ги ставаме на хартија за да се исцеди мрснотијата.

Добар апетит!

Рецептот е превземен од hitkujna.com.mk

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------