Home INFO Романската пејачка која беше позната по соработката со Горан Бреговиќ пронајдена мртва...

Романската пејачка која беше позната по соработката со Горан Бреговиќ пронајдена мртва /фото+видео/

реклама:G Natural

Анка Поп романско-канадската пејачка била пронајдена мртва откако нејзиниот автомобил мистериозно пловел низ Дунав, на југозападот на Романија.

Службата на брза помош ја истражува смртта на пејачката, а полицијата од вторникот соопштила дека ја истражува смртта на пејачката.

Приказната за Анка Поп е дека избегала заедно со семејтвото од Романија во 1987 година, преминала во Југославија каде била бегалец потоа емигрирале во Канада.

По паѓањето на комунизмот се вратила во татковината. Оваа година била актуелна во романските медиуми кога објавила дека е во истополна врска, во општество кое знае да биде нетолерантно кон хомосексуалноста.

Нејзиниот музички стил бил спој на балканските звукови и мејнстрип поп.

Соработувала, помеѓу останатите и со Горан Бреговиќ на неговиот албум „Champagne for Gypsies”,но и во уште неколку наврати.

Станала најпозната по нејзиниот хит „Едерлези“, исто така дело на Бреговиќ.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------