Home INFO Сезоната започна: Рецепт за поевтин ајвар – се прави и дома на...

Сезоната започна: Рецепт за поевтин ајвар – се прави и дома на шпорет

реклама:Велигден со Стаф

Во морето од рецепти за ајвар, еве како да направите ајвар со минимален број на намирници, а ќе добиете фин и кремаст намаз.

Потребни состојки:

  • 1кг. црвени пиперки,
  • ½ кг домати,
  • 10 гр. сол,
  • 1 дцл. масло

Начин на подготовка:

1. Испечете ги пиперките и доматите, излупете ги и исчистете ги од внатрешноста – печењето може да го направите и во рерна дома.

2. Во сад со широко дно ставете го маслото, загрејте го и додадете ја смесата за печење и солта. Мешајте со голема лажица со рамен завршеток за да се зафати што поголема површина за да не дојде до загорување. Може да користите и од големите тенџериња во кој обично се прави ајвар на отворено со тоа што ќе ги вклучите неколкуте рингли кои тенеџерето ги зафаќа со своето дно. Печењето на смесата не би требало да трае повеќе од 20 минути.

Повеќе рецепти на hitkujna.com.mk

 

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------