Home INFO Сперматозоиди наместо антидепресиви

Сперматозоиди наместо антидепресиви

реклама:G Natural

Машките сперматозоиди содржат поголем број на различни хормони: тестостерон, естроген, лутропин, пролактин и различни простагландини.

Некои од нив се пронајдени во крвта на жените, кои учествувале во истражувањето, неколку саати по ејакулацијата.

Жените кои имаат полови односи без кондоми и допуштаат партнерот да ејакулира внатре, се помалку склони на депресивна состојба, од оние кои тоа не го практикуваат.

Научниците претпоставуваат дека причина за ова е апсорпцијата на одредени хормони од спермата кои минуваат низ слузницата на вагината.

Имено машките сперматозоиди содржат поголем број на различни хормони: тестостерон, естроген, лутропин, пролактин и различни простагландини. Некои од нив се пронајдени во крвта на жените, кои учествувале во истражувањето, неколку саати по ејакулацијата.

Со оглед на тоа дека се работи за хормони кои позитивно влијаат на нашето расположение, научниците ваквата причина ја поврзуваат со нивното антидепресивно дејство на жените.

Но, научниците немаат одговор на прашањето дали исто влијание има и ејакулацијата при оралниот и аналниот секс. Така истите предупредуваат дека најновите сознанија во позитивното делување на спермата, на расположливите жени, никако не треба да се свати на тој начин, па да се престанат да се користат кондомите.

„Сексот без заштита е безбеден само за трајните партнери, за оние кои сакаат потомство, или доколку користат некој друг вид на контрацепција – спирала или антибеби пилули“, вели Гордон Галуп, еден од членовите на тимот кој го направи истраживањето на околу 700 жени.

Тој додава дека таканаречениот „непрекинат однос“ има позитивно дејство и кај машките, со оглед на тоа дека дозволува „природен“, оргазам.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------