Home INFO Ставете лук под перница, многу ќе ви помогне!

Ставете лук под перница, многу ќе ви помогне!

реклама:G Natural

Со векови лукот се смета за чудесен лек кој помага во борба против многу болести.

Чешнињата лук се основна состојка во многу народни лекови.

И медицината го користи лукот и не ги потенцира неговите лековити својства. Лукот содржи калиум, магнезиум, натриум и алицин – состојка која го штити телото од вируси и спречува ширење на инфекции.

Доколку не сте љубител на аромата на лук, не мора да го консумирате, доволно е да го ставите под перницата пред да заминете на спиење.

Неговиот мирис ќе ги прочисти вашите синуси и ќе ви помогне да се ослободите од настинката.

Оние кои спијат со лук под перница никогаш не патат од несоница и секогаш се будат во добро расположение бидејќи тој има смирувачко дејство врз нервниот систем и брзо ослободува од умор и напнатост.

Лукот го намалува холестеролот во крвта и го забавува развојот на карцином, спречувајќи мутација на клетките.

За време на епидемија на грип и други вообичаени болести, ставете си едно чешне лук под перницата и заштитете се навреме.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------