Home INFO Тик Ток го лансираше својот конкурент на Инстаграм

Тик Ток го лансираше својот конкурент на Инстаграм

реклама:G Natural

TikTok постепено почна да обезбедува пристап до сопствената верзија на Instagram – апликацијата TikTok Notes. Моментално е достапна само за некои корисници во Австралија и Канада, кои ќе имаат можност ограничено да ја тестираат новата апликација.

Со оглед на тоа што TikTok Notes се уште не е достапен во Европа, не можеме да ви дадеме информации од прва рака, но она што можеме да го кажеме е дека, на прв поглед, не потсетува на комбинација од Instagram и Pinterest.

Корисниците на насловната страница на апликацијата ги пречекуваат две категории – „За тебе“ и „Следам“, кои прикажуваат различни објави од други корисници на Notes. Акцентот е ставен на визуелното искуство, па објавите се поделени во две колони каде што под фотографијата може да се видат фотографијата, корисничкото име и краткиот текст. Со кликнување на фотографијата се отвора објава која, доколку не сте ја знаеле, би рекле дека е објавена на Инстаграм.

Копирањето поединечни опции едни на други не е ништо ново за големите социјални мрежи. Мета со години копира некои од карактеристиките на TikTok, а се чини дека кинеската компанија сега реши да возврати.

Засега не е познато кога (и дали) TikTok Notes ќе бидат достапни за корисниците во Европа, пренесува Zimo.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------