Home INFO ТикТок започна со новата платформа „онлајн продавница“

ТикТок започна со новата платформа „онлајн продавница“

реклама:Велигден со Стаф

Од денес, корисниците на TikTok во САД можат да ја користат TikTok Shop, онлајн продавница, за продажба на производи директно од самата апликација.

Дополнително, оваа промена им овозможува на брендовите и создавачите да ви продаваат производи преку нивните видеа.

TikTok започна со тестирање на својата иницијатива за е-трговија во САД во ноември минатата година. Во текот на изминатите неколку месеци, компанијата го прошири бројот на добавувачи во рамките на ова тестирање. ByteDance експериментира со различни модели за купување на различни пазари, вклучувајќи го Обединетото Кралство и многу земји од Југоисточна Азија

Креаторите имаат опција да означат производи за да им олеснат на корисниците да купуваат од видеата во профилот и за време на видеата во живо. Брендовите исто така можат да креираат сопствени колекции на производи кои се достапни од нивните профилни страници.

TikTok, исто така, воведе нова придружна програма која ќе им овозможи на креаторите да заработуваат провизии со продажба на производи во рамките на нивните видеа и преноси во живо, сето тоа без да мора да преговараат за зделки надвор од платформата TikTok.

Компанијата во моментов не планира да воведе опции за купување во Европа

Во САД, TikTok активно ја капитализира популарноста на трендовите како #TikTokMadeMeBuyIt, што резултира со милијарди прегледи за тој хаштаг и сродните термини. Во исто време, компанијата се соочува со силна конкуренција во секторот за е-трговија од оние како Amazon и Shein. Минатиот месец, извештајот на The Information сугерираше дека TikTok може да размисли за забрана на врски за е-трговија од трети страни, но ByteDance ги негираше тврдењата.

Компанијата соопшти дека нема тековни планови да воведе опции за купување во Европа. TikTok Shop неодамна беше лансиран во Тајланд, Малезија и Виетнам, а е достапен и во Индонезија.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------