Home INFO Во секој дом е потребно да се има масло и чај од...

Во секој дом е потребно да се има масло и чај од кантарион! Еве зошто!

реклама:Велигден со Стаф

Според народната традиција, но и според научните сознанија, кантарионот (познат и како Богородична трева), успешно го победува лошото расположение и депресијата.

Ова е основното но не и неговото единствено лековито својство.

Билката со цветови со силна жолта боја може да се најде во облик на чај или масло. Таа има изразено антибактериско дејство и е природен антисептик.

Покажува поволно делување при третирање вирални и ретровирални инфекции.

Во моментов се прават повеќе испитувања за влијанието кај вирусните заболувања како ХИВ и хепатитис Ц.

Вагиналетите со кантарион се применуваат како дезинфекција, бидејќи имаат широко антибактериско дејство. Во народната, но и традиционалната медицина, маслото од кантарион се користи при голем број гинеколошки проблеми.

Помага при обнова на слузокожата на грлото на матката и вагината, ги отстранува последиците на воспаленијата и белото прање кои се проследени со чешање, болка и чувство на пецкање.

Кантарионот се употребува и за лечење депресија, како средство за смирување. Во последниве години, кантарионот станува се попопуларно кога станува збор за борбата против депресијата. Тој е одобрен како лек за употреба блага и умерена депресија во Германија, а признат е и од страна на Светската здравствена организација.

Тој се користи и при справување со стравови, промени во расположението при менопауза и опсесивно компулсивно нарушување.

Екстрактот од кантарион помага и при вознемиреност, неспокојство, лошо расположение и несоница.

Познатиот мелем од кантарион кој во себе содржи мацерат од кантарион, пчеличен восок и есенцијални масла го помага регенерирањето на кожата.

од дамнешни времиња, најпознатите дами низ историјата го користеле овој мелем за измазнување на брчките и за сјаен и младешки изглед на кожата.

Мелемот помага за оние кои страдаат или имаат:

рани
изгоретини
вагинални инфекции
хемороиди
проширени вени
чиреви
лузни,
стрии

Доколку сеуште немате масло и мелем од кантарион во вашиот дом, ОВДЕ можете да нарачате 100% природно кантарионово масло или мелем.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------