Home INFO За убав ден: Погледнете како изгледа миграција на илјада делфини

За убав ден: Погледнете како изгледа миграција на илјада делфини

реклама:Велигден со Стаф

Сопственик на туристичка агенција за набљудување на делфини и китови од Калифорнија, Дејв Андерсон неодамна на YouTube објави импресивна снимка на миграција на илјада делфини и по некој сив и грбав кит.

Прекрасната глетка е снимена со камера поставена на летало со далечинско управување, па од птичја перспектива одлично се гледа бројноста на овие морски цицачи.

– Ова е најубавата снимка од пет минути кои некогаш успеав да ја направам. Од оваа снимка научив многу за китовите и делфините што ми се чини како да влегов во нова димензија, напишал Дејв на Фејсбук.

На тоа подрачје кое се вика Dana Point живеат, според проценките дури 400 илјади делфини. Еден од најинтересните делови од снимката е глетката на три возрасни и едно бебе грбав кит.

Ова не се пропушта.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------