Home ШОУ БИЗз Extra Exclusive Зошто српскиот актер Милош Биковиќ е исфрлен од серијата на HBO

Зошто српскиот актер Милош Биковиќ е исфрлен од серијата на HBO

реклама:Лето во Банско

Српскио актер Милош Биковиќ неодамна на социјалните мрежи се пожали дека има „таргетирана“ кампања против него и дека неговото отпуштање може да постави опасен преседан за уметничката слобода.

Актерот има руско државјанство од 2021 година но додаде дека не посакува војна никому, особено како некој што израснал во Белград, кој бил бомбардиран кога тој имал 11 години.

Се почна откако минатата недела Министерството за надворешни работи на Украина објави видео на социјалната межа Х , во кое се објаснуваат проблематичните ставови на Биковиќ. Министерството директно го прашаа HBO дали сакаат да „работат со човек кој поддржува геноцид и го прекршува меѓународниот закон“.

Во видеото постирано од министерство за надворешни работи на Украина се потенцира декка Биковиќ има снимано филмови во Крим и дека смета дека Крим треба да е во Русија. Тој има добиено и орден од Путин. Во својата кариера има соработувано со Никита Михалков, режисер кој е тесно поврзан со режимот на Путин.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------