Home INFO Единствено оваа храна смеете да ја изедете ако ви падне на под

Единствено оваа храна смеете да ја изедете ако ви падне на под

реклама:Велигден со Стаф

Најраспространетиот мит поврзан со храната е правилото на пет секунди.

Според експертите важно е кој тип храна е во прашање и опкружувањето каде храната паднала.

„Не постои таква работа како што е „правилото пет секунди“, вели Рејчел Вилијамс, советник за информации за здравствената заштита.

Таа додавa дека тоа со сигурност е мит и дека не се препорачува внес на храна откако го допрела подот.

„Секоја храна која ќе ја испуштиме допира некоја бактерија“, потврдува Вилијамс.

Рејчел Вилијамс вели дека на бактериите им е потребно влажно место за да се развијат, така што мократа храна сигурно е заразена во контакт со подот.

Во храна која никако не треба да ја јадете откако го допрела подот спаѓаат: исеченото овошје, месото, шунката, саламата, млечните производи, варените тестенини и варениот ориз.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------