Home INFO Откако сите пикантерии излегоа во јавност, поротата донесе одлука! Еве колку оштета...

Откако сите пикантерии излегоа во јавност, поротата донесе одлука! Еве колку оштета ќе му плати Амбер на Џони Деп

реклама:Лето во Банско

Судскиот спор кој ја заинтригира јавноста конечно доби исход.

Холивудскиот актер Џони Деп ја тужеше бившата сопруга Амбер Херд за клевета за 50 милиони долари поради авторски текст од 2018 година што таа го напиша за Вашингтон пост а во кој се опиша себеси како „јавна личност што претставува семејно насилство“.

Иако Деп не беше именуван во статијата, тој тврди дека тоа го чинело профитабилни актерски улоги. Херд поднесе тужба за 100 милиони долари, поради изјавите на адвокатот на Деп за нејзините тврдења за злоупотреба.

Судењето за клевета е во тек од април со над 100 часа сведочење. Тие слушнаа од десетици сведоци, вклучително и сведочењето во живо на Деп и Херд, и размислуваа речиси 14 часа пред да донесат пресуда.

Целата светска јавност имаше можност да ги чуе сите пикантерии од нивниот брак.

Поротата одговори со „да“ на сите обвиненија. Тие вклучуваат дали написот на Херд бил лажен, клеветнички и конкретно упатува на нејзината врска со Деп.

Поротата откри дека изјавите на Херд за нејзиниот брак биле „лажни“. Тие, исто така, откриле дека таа дејствувала со „вистинска злоба“.

На Деп му беше доделена отштета од 15 милиони долари.

По една точка од противтужба, Херд доби 2 милиони долари.

Додека поротата ја читала одлуката, фанови на Џони Деп се спобрале пред судницата, скандирајки го името на Џони во знак на поддршка.

Џони Деп и Амбер Херд се запознале во 2009 та година, а во брак биле од 2015 до 2016 година.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------