Home INFO Ова се четирите најлековити зачини

Ова се четирите најлековити зачини

реклама:Велигден со Стаф

1.Оригано Природен антибиотик и средство за искашлување, средство за ширење на бронхиите, а корисен е и против грчеви. Својата лековитост ја покажува и кај воспаление на синуси, особено хроничната болка во грлото, неспецифично воспаление на увото, настинка, вироза, грип и долготрајни тегоби со носот како и кај воспаление на мочниот меур. Детоксицира, ги закрепнува ткивата, ублажува болки. Корисен е при кашлица, го подобрува системот за варење и го поттикнува потењето.

2. Босилок Корисен е кај болести на мочните патишта, го спречува белото прање, го лекува заболениот црн дроб, делува смирувачки. Босилокот исто така ја отсранува несоницата и ја ублажува нервозата, го поттикнува апетитот, а младите мајки доилки секако би требало да пијат чај од босилок бидејки поттикнува создавање на млеко.

3. Рузмарин Добар е за лекување на полесни тегоби на црниот дроб, проблеми при лачење на жолчката, и проблеми во метаболизмот. Се препорачува за лекување на ревматиоидниот артритис и лоша периферна циркулација. Рузмаринот, поккрај тоа е и благ антисептик и средство кое го поттикнува заздравувањето на рани.

4. Црн бибер Се користи за поттикнување на работата на органите за варење, против воспаление на грлото, висока температура и хемороиди.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------