Home INFO Ова се најдолгите туристички летови!

Ова се најдолгите туристички летови!

реклама:G Natural

Дали некогаш сте се запрашале кои авионски летови траат најдолго? Со напредокот на технологијата овозможено е поврзување на далечни дестинации со помош на само едно превозно средство. Но, колку време би траело патувањето? Ви претставуваме 10 најдолги дестинации.

1. Дубаи – Сан Франциско

Траење на летот: 15 часа и 37 минути. Оддалеченост: 13034.0 км. Доколку го изберете овој лет ќе патувате преку авио компанијата Fly Emirates, па затоа очекувајте прекрасна храна и љубезни стјуардеси.

2. Далас – Хонг Конг

Траење на летот: 15 часа и 8 минути. Оддалеченост: 13066.26 км. Од Тексас до пребогатиот дел на Кина во воздух ќе поминете малку повеќе од 15 часа.

3. Абу Даби – Сан Франциско

Траење на летот: 15 часа 13 минути. Оддалеченост: 13122.59 км. Линијата која го поврзува Сан Франциско со богатите азиски градови е многу популарна.

4. Дубаи – Хјустон

Траење на летот: 16 часа и 19 минути. Оддалеченост: 13138.68 км. Продолжува заминувањето на луѓето од Тексас во Дубаи. Исто така и доаѓањето на богатите да разгледуваат ранчеви.

5. Дубаи – Лос Анџелес

Траење на летот: 15 часа. Оддалеченост: 13413.88 км. Овој лет е поврзан директно со Калифорнија, па затоа и американските богаташи може да отидат и да поминат викенд во луксузни апартмани во пустината.

6. Абу Даби – Лос Анџелес

Траење на летот: 15 часа и 39 минути. Оддалеченост: 13497.57 км. Секако, на градот на ангелите не му е доволна воздушната поврзаност со Дубаи, па затоа е поврзан и со Лос Анџелес.

7. Јоханесбург – Атланта

Траење на летот: 16 часа и 35 минути. Оддалеченост: 13597.35 км. Конечно лет кој не ја поврзува Америка со Азија, туку со Африка.

8. Далас – Сиднеј

Траење на летот: 16 часа. Оддалеченост: 13790.47 км. Ако од Америка сакате да го посетите Сиднеј подгответе се да летате 16 часа.

9. Дубаи – Панама Сити

Траење на летот: 17 часа и 35 минути. Оддалеченост: 13808.17 км.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------