Home ШОУ БИЗз Евровизија Скандал во најава: РТС ќе го тужи Аца Лукас

Скандал во најава: РТС ќе го тужи Аца Лукас

реклама:G Natural

Националната телевизија во Србија – РТС, се огласи по обвинувањата од страна на Аца Лукас за нерегуларности при гласањето на Беовизија – музичкиот настан за избор на песна на Евровизија.

Од телевизијата објаснуваат дека софтверот за гласање бил автоматски, без никаква можност за влијание на човечки фактор во крајниот резултат.

“Гласањето беше регуларно и транспарентно”, се истакнува во соопштението на компанијата која била задолжена за смс гласовите.
Компанијата соопшти дека е подготвена, на барање на надлежните служби да ги достави резулттите од гласањето на анализа.

Поради обвинувањата од страна на фолк пејачот Аца Лукас, РТС најавува тужба против него.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------