Home ШОУ БИЗз Трач Транссексуалец меѓу мисиците на изборот за „Мис Универзум“

Транссексуалец меѓу мисиците на изборот за „Мис Универзум“

реклама:Велигден со Стаф

Во трката за круната на Мис Универзум, ќе биде вклучен и трансексуалецот Анxела Понсе од Шпанија.

26-годишната Понсе веќе победи на „Мис Шпанија 2018“ во изборот на кој учествуваа уште 22 ривалки.

Мис Универзум ќе се одржи на Филипини во декември.

Преку Инстаграм Анхела побара повеќе почит за разновидноста во општеството.

Трансексуалците за прв пат добија дозвола да учествуваа на избор за Мис на светот во 2012 година. Прв маж учесник на Мис универзум е Џена Талакова како претставничка на Канада пред шест години.

Оваа убавица на прв поглед ги остава мажите без зборови, но потоа следува шокот дека е трансексуалец.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------