Home INFO Украина нема услови: Евровизија се сели во Велика Британија

Украина нема услови: Евровизија се сели во Велика Британија

реклама:G Natural

На Евросонг во Торино, убедлива победа извојува музичката група „Калуш оркестар“ од Украина со песната „Стефанија“.

Организаторите одлучија дека настанот не може да се одржи Украина, поради тековната војна по руската инвазија, па следен домаќин на Евросонг 2023 ќе биде Велика Британија.

Велика Британија ја претставуваше Сем Рајдер, кој беше многу популарен на социјалната мрежа „Тик Ток“ и го освои второто место во финалето.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------