Home INFO Завршницата на СП ќе се игра со нова топка

Завршницата на СП ќе се игра со нова топка

реклама:Лето во Банско

Последните четири натпревари на Мундијалот ќе се играат со нова топка. Топката
Ал Хилм е украсена со бордо нијанси кои потсетуваат на знамето на земјата домаќин на Мундијалот Катар, соопшти Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА).

„Ал Хилм ќе биде официјална меч топка за полуфиналето, третото место и финалето“, велат од ФИФА. Ал Хилм (сонот) ќе ја замени сегашната топка Ал Рил, што на арапски значи патувањ“.

Во вторник од 20:00 часот се игра првото полуфинале на Светското првенство, а Аргентина ќе се сретне со Хрватска.

Второто полуфинале е закажано за среда од 20 часот, а ќе играат Франција и Мароко.

Дуелот за третото место се игра во сабота на 17. декември, а финалето е закажано ден подоцна.

Двата натпревари се играат од 16 часот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------