Home INFO Земјотресот во Јапонија ја поместил земјата за 1,3 метри на запад

Земјотресот во Јапонија ја поместил земјата за 1,3 метри на запад

epa11052368 A tsunami warning is shown on a TV screen during a news broadcast in Tokyo, Japan, 01 January 2024. A strong earthquake hit a wide area on the Sea of Japan coast, recording a maximum intensity of 7 on the Japanese seismic scale in the Noto Peninsula and triggering a major tsunami warning in Ishikawa Prefecture. In addition to roads sinking and fires, houses have collapsed and water has been cut off. EPA-EFE/FRANCK ROBICHON
реклама:Лето во Банско

Експертите проценуваат дека силниот земјотрес што вчера ја погоди јапонската префектура Ишикава ја помести земјата во регионот Ното до 1,3 метри на запад.

Јапонската агенција за геопросторни информации (GSI) ги анализира податоците од ГПС по земјотресот со јачина од 7,6 степени, а најголемото движење е забележано во градот Ваџима, на околу 1,3 метри на запад.

Движењето на земјата кон запад за околу еден метар е забележано во градот Анамизу, а за околу 80 сантиметри во градот Сузу, јавуваат јапонските медиуми.

Неколку силни земјотреси, од кои најсилниот беше со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала, вчера ја погодија јапонската префектура Ишикава на брегот на Јапонското Море.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------