Home INFO Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот?

Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот?

реклама:G Natural

Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната?

Доколку не знаевте, после читањето на овој текст ќе ви биде јасна нејзината функција.

Таа мала горна дупка, која претставува мистерија за скоро сите, има две намени, но и свое име.

Имено, се вика порцелатор и вистинската функција и е да овозможи водата побрзо да истече.

Ако ја нема неа, водата која се наоѓа во мијалникот многу поспоро би протекувала, затоа што воздухот од горната дупка овозможува многу побрз проток на течноста.

Втората функција и е доколку се случи долната дупка да се затне, водата да оди низ горната, затоа што и таа е поврзана со главната одводна цевка.

Значи, доколку дојде до некое затнување, водата ќе почне да се враќа низ помалиот отвор на мијалникот.

РЕКЛАМИ: Твојата дигитална картичка! ----------------------------------------------------