Тагови Постови тагирани со "сликар"

Таг: сликар

Музејот „Прадо“ во Мадрид за првпат во јавноста го изложи „Портрет на Филип Трети“, кој после долго истражување и техничка анализа, му беше препишан...

Изложба на пастели од академскиот сликар Славко Упевче ќе биде отворена денеска напладне во Општина Вевчани. Изложбата се организира во рамки на културната програма на...

Македонскиот академски сликар Крунислав Стојановски, кој речиси 30 години живее и работи во Загреб, вечер во Музејот на град Скопје ќе ја отвори...

Во организација на Националната галерија на Македонија (НГМ) вечер во 20 часот во објектот Чифте амам ќе биде отворена изложба од хрватскиот сликар, есеист,...

Водител на американската телевизија „Fox News“ го смешал познатиот сликар со актерот изјавувајќи дека Мона Лиза е дело на Леонардо Ди Каприо. Шепард Смит погрешил...

Во изложбениот центар на Руската национална библиотека за меѓународна литература во Москва од 18 септември до 18 октомври ќе биде поставена изложбата „Кучињата“ на...

Инклузивноста на децата со аутизам е особено значајна, а токму еден таков пример е воодушевувачиот потег на 5 годишната Ирис од Англија која ќе...

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ вечер ќе биде отворена изложба на слики од академскиот сликар Решат Амети. На изложбата, која ќе ја отвори поетот...

Нелсон Шанкс е уметникот кој го наслика кралското семејство, папата Францис и познатите светски лидери, а меѓу останатите, тој го направил и портретот на...

Македонскиот сликар Киро Урдин од 7 до 12 јуни со свои дела ќе се претстави на Деновите на економска, трговска и културна размена на...